Dovolená v Toskánsku již od 1050 Kč »

Grosseto

Na rozdíl od dalších významných center Toskánska, nemá Grosseto svůj původ v antickém světě, nýbrž až ve středověku. Žije zde více než 80 000 obyvatel a jeho význam roste až v posledních letech.

Dnes je hlavním městem stejnojmenné provincie, důležitou turistickou destinací a také hostitelem fotbalového klubu druhé nejvyšší italské soutěže, Serie B.

Historie

První zmínky o osadě pocházejí z počátku devátého století našeho letopočtu. V divokých dějinách středověké Itálie se vlastnictví tohoto města přelévalo mezi různými státy a italskými rody, včetně papežského Říma.

V polovině šestnáctého století se Grosseto dostalo pod vládu Cosima I. Medicejského. Mocní Medicejové začali se stavbou monumentálního opevnění, které si zde dodnes můžeme prohlédnout.

V 19. století se vlády nad městem ujal habsburský rod Habsbursko-Lotrinský, což znamenalo nebývalý rozvoj, neboť do té doby mělo Grosseto necelý tisíc obyvatel.

Památky

Dominantou města jsou Medicejské hradby. Pocházejí z šestnáctého století a nahradily předchozí opevnění pocházející z 12. – 14. století. Dnes jsou výraznou pamětihodností, kde se rádi procházejí turisté i obyvatelé Grosseta, kterých je okolo 80 000.

Grossetská katedrála vybudovaná v románském stylu plní funkci, kterou musí splňovat snad každé italské město, tedy monumentálního uctění křesťanského Boha. Stavba se protáhla přes tři staletí a katedrála se může pochlubit i zvonicí postavenou v roce 1402.

Uvnitř medicejských hradeb najdeme pak ještě další církevní svatostánky, které jsou důležitými turistickými atrakcemi i místy pro věřící. Kromě kostelů jsou to především opatství a kláštery.

Na Piazza Dante pak najdeme jednu z nejkrásnějších budov světského rázu, která se v Grossetu nachází, Pallazo Aldobrandeschi. Dnes se v jeho útrobách schází představitelé provincie, a i když je její původ mnohem starší, díky rozsáhlé přestavbě v 19. století ho můžeme považovat za ukázku novogotické architektury.

Grosseto není velké město, ale díky desítkám drahocenných památek přivítá, po krásách umění a stavitelství lačnící návštěvníky stejně vřele, jako další centra Toskánska, tedy Pisa a hlavně Florencie, byť samozřejmě nemůže dosahovat takového bohatství a rozmanitosti, jako tato celosvětově uznávaná místa. Díky blízkosti moře je však ideálním skloubením kulturní a plážové dovolené.

Marina di Grosseto

Samotné Grosseto neleží u moře, a tak se milovníci slunění na písčitých plážích musejí poohlédnout jinde. Naštěstí lze spojit příjemné s příjemným, protože pouhých 12 kilometrů od města se nachází oblíbené letovisko Marina di Grosseto, které je známé pro své dlouhé pláže a příjemné koupání v Tyrhénském moři.

Je zde i pěkný moderní přístav z roku 2003 a pár památek, které také stojí za to vidět. Město je obklopeno zelení a život v něm je moderní. Dříve zanedbatelná rybářská vesnice má nyní zhruba 3000 obyvatel a ročně sem zavítají davy turistů z celého světa.

Historické Grosseto ve spojení s Marina di Grosseto zaručuje příjemně strávené dny. Po poznávání místních historických památek můžete relaxovat u moře, aniž byste museli dlouho a složitě cestovat.