Dovolená v Toskánsku již od 1050 Kč »

Elba

Toskánsko – Elba – západ slunce

Malebný ostrov s důležitou rolí v novověké historii starého kontinentu leží mezi pobřežím Toskánska a Korsikou. Jeho břehy omývá Tyrhénské moře a Elba je třetím největším italským ostrovem. Sicílie i Sardinie jsou mnohem větší, ale tyto ostrovy se nemohou pochlubit tím, že jim po dobu devíti měsíců nuceně vládnul slavný Napoleon Bonaparte.

Historie

Ostrov je znám od pradávna – už z dob před tím, než Itálii ovládali Etruskové. Elba měla pro všechny starověké civilizace v regionu velkou důležitost, neboť se na ní nacházejí bohaté zásoby železa. Se svým rozmachem pohltila Římská říše i tento krásný ostrov, který leží pouhých deset kilometrů od Apeninského poloostrova.

Po pádu Říma Elba upadla kvůli plenění barbarů a Saracénů. Nový rozkvět přišel v období vrcholného středověku, kdy ostrov nejprve vlastnila Pisa, později připadla pánům z Piombina (město, které leží v pevninské části Itálie nejblíže Elbě) a přes Florentské Mediceje a nadvládu Španělů se v roce 1802 stal majetkem Francie. O 13 let později sem byl deportován Napoleon Bonaparte a na ostrově zavedl celou řadu reforem, které jeho obyvatelům výrazné prospěly.

O půl století později už Elba připadla sjednocenému Italskému království a dnes se jedná o významnou lokalitu pro pěstování vína. Co ovšem převažuje, je bezesporu turistický ruch, pro který má ostrov veškeré předpoklady.

Památky

Pravděpodobně prvním místem, které vaše oči spatří po příjezdu/příletu, bude Portoferraio, hlavní město ostrova. Pro milovníky typických památek jde o zdaleka nejlákavější lokalitu na Elbě, protože je tu k navštívení krásný kostel Chiesa della Misericordia, a pak také pevnost Forte Stella ještě z dob nadvlády Španělů. Jak její jméno naznačuje, pevnost má tvar hvězdy a to pěticípé.

Elba však svými památkami nevyniká, rozhodně ne ve srovnání s Toskánskem, které je odtud na dosah ruky. Ano, můžete zde navštívit staré kostely (případně zříceniny staré skoro 1000 let), nebo muzea, ale pravé bohatství leží někde jinde.

Zkuste navštívit (oficiálně uzavřený) povrchový důl Miniera di Terranera, přečíst si něco o Napoleonově stopě, kterou zde tento velikán zanechal, a poznejte pravou a svéráznou atmosféru Elby, která už navždy bude místem, kde největší vojevůdce novověku pykal za svou touhu ovládat svět.

Poloha a zajímavosti

Příjemná je poloha ostrova, který je samozřejmě velmi slunečný a jako stvořený pro návštěvníky toužící po pravém Středozemním moři. Na Apeninský poloostrov je to co by kamenem dohodil a i krásná Korsika je přitažlivě blízko. Na Elbu se dá dostat, kromě letecké dopravy, i trajekty, které jezdí trasu Piombino-Portoferraio, kam dorazil i sám velký francouzský císař při svém nedobrovolném pobytu.

Ačkoliv není Elba nikterak veliká, turisty rozhodně nezklame. Ti budou mít na výběr hned z několika letovisek (za všechny jmenujme Marina di Campo), krásných pláží a mnoha míst jako stvořených k výletům.

Ideálním způsobem, jak Elbu procestovat, je bezesporu jízdní kolo. Nikam to není vyloženě daleko a krásná krajina si říká o zaslouženou pozornost a spoustu krátkých zastávek na jednom ze svých malebných zákoutí.