Dovolená v Toskánsku již od 1050 Kč »

Arezzo

Toskánsko Arezzo – věž

Stejnojmenné toskánské oblasti vládne téměř stotisícové město Arezzo, které si jako většina důležitých italských město prošlo dlouhou a spletitou historií. Dnešní Arezzo je téměř stotisícovým sídlem, které vyniká zejména tvorbou zlatých šperků, které jsou oblíbené po celé Evropě.

Historie

Původně významné Etruské město (dodnes najdeme zbytky této kultury ve stavitelství – byly objeveny zbytky hradeb a pohřebiště – a také v sochařství, neboť zde byly nalezeny slavné bronzové sochy Chiméry a Minervy, které dnes najdeme ve Florencii), dobyto Římem ve čtvrtém století před naším letopočtem.

Významná města říše se později stávala i důležitými centry křesťanského světa, což potkalo i Arezzo, které je v tomto ohledu výjimečné tím, že po 1600 let až do dnešní doby pokračuje nepřetržitá a zaznamenaná vláda biskupů nad místní církví (ve středověku biskupové dokonce přebrali na čas i moc světskou). Těsně před rozpadem Římské říše město vyplenili Ostrogótové, tudíž z této epochy se dodnes zachoval pouze amfiteátr, jehož zbytky nepůsobí tak majestátně, jako Koloseum, ale stále se jedná o unikátní památku.

Ve středověku se Arezzo se střídavými úspěchy pokoušelo v rozdrobené Itálii prosadit, ale stejně jako celé Toskánsko se muselo nakonec podrobit dominantní síle celé oblasti, Florencii.

Ona nejednotnost apeninského poloostrova v době středověku a novověku má však i pozitivní následky – převažující samospráva města a městských států kladla důraz na zvelebování sebe sama a veškerý vývoj se nesoustředil pouze do několika málo center, jak se tomu dělo v sjednocených zemích (Francie, České země, Anglie). Když se k tomu přidá úpadek pod nadvládou Medicejů, pak dostaneme překrásné zachovalé město, které doslova dýchá atmosférou středověku, Arezzo.

Památky a umění

Arezzu dominuje náměstí Piazza Grande, které se rozprostírá za románským kostelem Santa Maria della Pieve. Výzdoba této sakrální stavby s výraznou apsidou je vyvedena v gotickém stylu, ale nejpozoruhodnější je vnějšek, který je v několika patrech doslova obsypán sloupy, z nichž žádné dva nejsou stejné.

Arezzo je na církevní stavby bohaté a pozoruhodných kostelů zde najdeme téměř dvě desítky. Kromě toho ale můžeme navštívit i celou řadu míst, jejichž význam je čistě světský. Palazzo dei Priori je jichž po staletí sídlem městské rady (1333n.l.) a římský amfiteátr jsme již zmínili.

Dnešní Petrarkův dům (Casa del Patrarca) už nemá se slavným spisovatelem mnoho společného, protože byl vybudován až v šestnáctém století na místě, kterému bylo narození tohoto velikána připisováno. I tak se jedná o lákavou památku, která je dnes sídlem Petrarkovy akademie.

Obdivovatele vojenství nepochybně přiláká zejména pevnost vybudovaná v polovině šestnáctého století. Obranná budova nese v názvu tehdejší pány města, mocný rod Medicejů (Fortezza Medicea).

Pro milovníky televizní produkce bude zajímavá informace, že se v Arezzu narodili Dylan a Cole Sprouse. Dětské hvězdičky amerických seriálů. Jako hlavní vzpomeňme na Sladký život Zacka a Codyho, který točili několik let a postupně v něm dospěli. Natočili ale i další seriály a filmy. Tak se do Arezzy vydejte a třeba se vám poštěstí je potkat.