Dovolená v Toskánsku již od 1050 Kč »

Tipy při cestování autem

Dálnice cestou do Itálie autem

Toskánsko není od České Republiky tak daleko, aby se cesta nedala zvládnout autem. Pokud chcete mít na dovolené k dispozici vlastní dopravní prostředek, je to nejlepší a nejlevnější řešení a to obzvlášť pokud vás cestuje plný vůz.

Půjčit auto až na místě se sice dá, ale vzhledem k cenám to není zrovna moc dobrý nápad. A když připočtete cenu za transfer na místo, ať už autobusem nebo letadlem, vyjde vám, že vlastní auto je nejlepší variantou.

Do Toskánska dojedete po jedenácti až dvanácti hodinách. Z Prahy je vzdáleno zhruba 1100 kilometrů. Takže opravdu žádná závratná vzdálenost. Navíc se jistě dá cesta zpříjemnit zastávkami a případným noclehem.

Výhody a podmínky

Výhody cest vlastním autem snad nemusíme ani přestavovat. Jistě oceníte flexibilitu a variabilitu, kterou můžete mít pouze v případě, že cestujete svým dopravním prostředkem. Nejste omezováni jízdním řádem ani žádnými časy srazů u autobusu a podobně.

Autem zajedete kamkoliv chcete, pokud tam zrovna není zákaz vjezdu a nemusíte se trmácet pěšky do mnohdy dlouhých kopečků. Můžete si také vybrat, zda budete celou dovolenou ubytováni na jednom místě a za kulturou a přírodou vyjíždět. Nebo zda pojmete poznávání Toskánska jako putovní záležitost a přejíždět budete po celou dobu.

Ať tak nebo tak, při pochybnostech, zda zvládnete vše zorganizovat a zařídit, oslovte odborníky. Ti vám zajistí ubytování, poskytnou mapu s vyznačenou vaší trasou, zprostředkují návštěvy restaurací a degustaci vín, dají vám tipy na výlety a upozorní na památky a místa, které vás nesmí ujít. Na vás pak už jenom zbývá balení, cesta vlastním autem do Toskánska a užívání si dovolené, kterou vám pomohli uskutečnit.

Ubytovat se můžete nechat v apartmánech na pláži, kempech, vesnických usedlostech nebo v hotelových pokojích. Hotelové pokoje jsou využívány hlavně při pobytu kratším. Tudíž jsou vhodné při putovní verzi.

Profesionální servis a pomoc oceníte nejen při organizaci dovolené, ale i při jejím samotném průběhu. Může se totiž stát, že cestou nastanou komplikace jakéhokoliv druhu. Vaši zprostředkovatelé by měli být připraveni vám kdykoliv podat pomocnou ruku a zařídit potřebné záležitosti.

Doprava

Způsob jízdy v Itálii je dost odlišný od toho našeho. Jezdí se zde chaoticky, přesto možná bezpečněji. Všudypřítomné skútry malinko obtěžují, obzvlášť při tlačenici na semaforech, které ale mají beztak pouze informační funkci nebo při přejíždění z pruhu do pruhu a podobně.

Například ve Florencii hlídají provoz kamery a situace je tak malinko přehlednější. Celkově je jízda po Toskánsku poměrně příjemná. Řidiči si zde sice moc nelámou hlavu s předností v jízdě a blinkry, ale za to si všímají víc jeden druhého a jsou k sobě ohleduplní.

Na dálnicích to je něco jiného. Perfektně označené sjezdy vždy včas informují. Místy jsou k vidění i šestiproudé úseky. Každým směrem tři jízdní pruhy. To pak musíme mít na paměti, že předjíždět lze zprava i zleva a dát si na to pozor.

Na dálnicích se v Itálii a tudíž i v Toskánsku platí mýtné. Na nájezdu automat vyjede lístek, který se při sjezdu odevzdá a na základě počtu ujetých kilometrů je vypočítána cena.

Rychlostní limity

Rychlostí limity jsou v celé Itálii podobné těm u nás. V obci se jezdí 50 kilometrů v hodině, na silnicích nižších tříd 90 km/h a na takzvaných Superstrade až 110 km/h. Ty ale bývají v tak špatném technickém stavu, že je často omezována rychlost na 90km/h. Na dálnicích označených písmenem A (Autostrade) je potom limit 130 km/h.

Alkohol za volantem

Alkohol je v Itálii za volantem tolerován do výše 0,5 promile. Při překročení tohoto limitu hrozí vysoké pokuty a měsíční vězení. Pokuty jsou zde celkově opravdu hodně vysoké, a tak se jistě vyplatí jezdit podle předpisů.

Je vhodné mít také místní povinnu výbavu, z níž připomeňme trojúhelník a reflexní vestu. Na tyto dvě věci jsou italští policisté obzvlášť zaměření. Světla jsou povinná na dálnicích a v tunelech. Motocykly potom musí svítit stále.

V zásadě je možné říct, že pokud vyrazíte na dovolenou do Toskánska po vlastní ose, nemůžete litovat. Při dodržení místních zásad a slušného chování vám cestování nemá co pokazit. Užijte si, ničím a nikým nerušeni a omezováni, památky a nádhernou krajinu, kterými Toskánsko vyniká nad jinými evropskými oblastmi.